Tanie ogrzewanie

Artykuł poniższy ma za zadanie wyjaśnić, czym jest pompa ciepła, gdzie warto ją stosować, i czy (w jakich sytuacjach) opłaca się jej montaż i używanie. Te przyrządy grzewcze zyskują ostatnio na wziętości przede wszystkim dzięki obniżeniu ich cen, lecz też przez wzrost cen ciepła a także paliw do nagrzewania.

Ogrzewanie podłogowe

Autor: HKS Lazar

Pompa ciepła jest to narzędzie, które przepompowuje ciepło z obszaru o niskich temperaturach do domowej instalacji grzewczej, w której temperatura czynnika jest wyższa. Nazwa jest podobna do zwyczajnej pompy wodnej, która pobiera wodę z miejsca na małej wysokości po czym przetłacza ją dalej, czy podwyższa jej ciśnienie. Pompa ciepła niejako podnosi temperaturę ciepła, ułatwiając jego wykorzystanie do nagrzewania. Dzięki temu można czerpać gorąco z gruntu, atmosfery czy wody, zaś następnie używać je do ogrzewania naszego domku. Jeżeli chodzi o pompy ciepła wrocław (zobacz także pompy ciepła wrocław) jest miastem w którym działa paru jej wytwórców.

Pompa ciepła jest instrumentem działającym na takiej samej zasadzie, jak lodówka czy klimatyzator. Jej celem nie jest jednak odebranie ciepła od owoców albo jogurtów schowanych w schładzarce lecz oddanie ciepła, a więc to, co schładzarka robi na wymienniku pomieszczonym z tyłu obudowy. W dużym skrócie, pompa ciepła biorąc 1 kWh energii elektrycznej pobiera ze środowiska 1-4 kWh ciepła oraz potem w łącznej ilości 2-5 kWh przekazuje to ciepło do otoczenia. Jeżeli jesteś zainteresowany takimi podejściami, wpisz w przeglądarkę: instalacje grzewcze wrocław. Pompa ciePompa (czytaj także działka wodne)dostarcza więcej ciepła, niż zużywa prądu i dlatego jest tania w użyciu. Stąd uważa się, iż taka pompa jest odnawialnym źródłem energii – dużą część ciepła dostarczanego do budowli czerpie ze środowiska.

Z tego samego powodu, pompa ciepła jest najtańszym elektrycznym sposobem na ogrzewanie mieszkania, atrakcyjnym do użycia wszędzie tam, gdzie nie ma opcji skorzystania z innych źródeł ciepła (bowiem nie ma na działce gazu ziemnego, zaś eksploatator nie ma chętki szuflować węgla do kotła, niczym w parowozie. Wariantów dolnych źródeł, z jakich korzystają pompy ciepła, jest dużo. Najbardziej rozpowszechnione są m.in.: pobieranie ciepła z powietrza atmosferycznego, nadmuchiwanego na wymiennik ciepła za pomocą wiatraka, rurowy wymiennik ciepła zakopany na głębokości 1,5 m pod murawą, w jakim krąży mieszanka glikolu i wody.