Parapety oraz blaty łazienkowe – jak dobrze wybrać?

Niezwykle ważne elementy każdego domu, które wybierany na wiele lat, czyli parapety oraz blaty w łazience. Jak dobrać najbardziej odpowiednie materiały? Radzimy.

blat kuchenny

Autor: Graham Hill
Źródło: http://www.flickr.com

parapety wewnętrzne to estetyczny element wykończenia całego pomieszczenia.

Zainteresował Cię nasz post? Masz ochotę na inne? W takim razie jesteśmy w serwisie (http://www.grupapartner.pl/oferta/partner-serwis-dla-przemyslu/przemysl-maszynowy.html) – wystarczy wejść w ten link i przeglądać szczegółowe wiadomości.

Nierzadko wpływają na komfort pomieszczenia – zatrzymują kurz, który unosi się znad grzejnika i mieszaniu się ciepłego powietrza znad grzejnika z chłodnym, który napływa od okna. Jak zatem widać parapety są ważnym detalem we wnętrzu, a równocześnie powinny pozostać niejako niedostrzegalne na pierwszy rzut oka. Nie należy zbytnio ich eksponować, najlepiej dopasować je do stylu wnętrza. Powinny być dobrane do zaplanowanego wystroju, ale także przeznaczenia użytkowego wnętrza. Tworzywo na parapet powinniśmy zatem dobrać biorąc pod uwagę jego wygląd, ale także szczególne właściwości.

Parapet do łazienki powinien być wykonany z odpornego na wodę materiału, który nie chłonie wilgoci i nie zmienia swego wyglądu pod wpływem substancji jakie znajdują się w środkach do mycia łazienek – odpowiednie w w tej sytuacji będą kompozyty oraz płyty ceramiczne. Natomiast w salonie przede wszystkim zwracamy uwagę na wygląd, stąd w tym przypadku uznaniem cieszą się parapety z tworzyw naturalnych – z kamienia i drewna (zobacz również – traki tarczowe) lub imitacji tych materiałów.

W każdym domu jest takie pomieszczenia, który najczęściej urządzamy z myślą, iż zastosowane wykończenie będzie nam służyło przez długi czas. O ile lubimy nierzadko zmieniać aranżacje salonu bądź sypialni, to łazienka jest miejscem, w którym wykończenie dobierany pod względem długiego użytkowania. Niezwykle ważną rolę w tym przypadku odgrywa odpowiedni wybór blatu. blaty łazienkowe są aktualnie oferowane w wielu wariantach, mogą być wykonane z różnych materiałów, stanowić element szafki podumywalkowej lub oddzielną konstrukcję.

Zwróćmy uwagę, iż obszar blatu to bez wątpienia najczęściej użytkowane miejsce w łazience, a więc blat musi być wyprodukowany z wytrzymałego tworzywa, odpornego na wilgoć. Istotne jest również, by dobrze współgrał z aranżacją wnętrza łazienki, jak też nawiązywał do estetyki reszty mieszkania. Warto również wspomnieć, że blat to miejsce nie jedynie użytkowe, ale i dekoracyjne. To na nim najczęściej eksponujemy świece, ulubione kosmetyki oraz perfumy w gustownych buteleczkach. Ponadto, specjalnie zaprojektowany blat na wymiar może być świetnym pomysłem na zakrycie pralki, która nierzadko źle wpływa na estetykę pomieszczenia.