Od czego jest zależna skuteczność własnej przepompowni ścieków i na co musimy zwrócić uwagę?

Przydomowa przepompownia ścieków to rozwiązanie, które w ostatnich czasach cieszy się coraz większym powodzeniem pośród ludzi budujących nowe domy. Inwestorzy wybierają przydomowe oczyszczalnie przede wszystkim przez wzgląd na ich ekologiczny charakter i łatwe użytkowanie. Na co jednakże warto zwrócić uwagę, żeby oczyszczalnia była bezawaryjna?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - schemat

Źródło: klargester.pl

Najważniejszym elementem, bez którego domowe pompownie ścieków nie mogą poprawnie funkcjonować, jest bez wątpienia system wszystkich filtrów i pomp, a w szczególności pompa wyporowa. Jeżeli elementy te nie będą sprawnie funkcjonować, to cała przydomowa oczyszczalnia sprawdź na nie będzie wypełniać swojej funkcji. W konsekwencji może wydarzyć się tak, że nieodpowiednio oczyszczone nieczystości przedostaną się do gleby i gruntowych wód, zatruwając je. Inny istotny punkt stanowi odpowiednie umiejscowienie oczyszczalni. Przydomowe pompownie ścieków muszą być położone w wyznaczonym oddaleniu nie tylko od budynku mieszkalnego i granicy działki, lecz również od naszej studni i studni znajdujących się na terenie najbliższych sąsiadów.

Jeśli chcesz przekazać jakiejś osobie dane na prezentowany wątek, to wejdź na link i poczytaj więcej dotyczące tego problemu – zapewne go zaciekawią.

Tak surowe przepisy mają za zadanie ograniczenie zanieczyszczenia środowiska w wypadku zepsucia oczyszczalni. Właśnie z tego powodu przed przyłączeniem oczyszczalni musimy wystarać się o otrzymanie specjalnej zgody – jest ona uzależniona zależna od spełnienia właśnie takich warunków, jak przestrzeganie tych odległości. Ważne jest również to, aby zatroszczyć się o sprawne zabezpieczenia przez przepływem zwrotnym, który mógłby wyrządzić wiele szkód.

Prawidłowe działanie przydomowej oczyszczalni ścieków zależy od wielu przeróżnych czynników, a w głównej mierze od sprawnych części tłoczących i filtrujących. Właśnie dlatego dobrze jest nabyć dobrej jakości przepompownie, wyposażone w trwałe części wewnętrzne. Dzięki temu unikniemy wysokich kosztów naprawy, np. gdy zepsuje się pompa wyporowa czy któryś wirnik. Oczyszczalnia ścieków jest inwestycją, która powinna służyć nam na lata – warto więc wydać teraz trochę więcej pieniędzy, by móc ją bezawaryjnie użytkować przez lata.