O tradycyjnych zastosowaniach drewna, a także o współczesnych rozwiązaniach dekoratorskich albo konstrukcyjnych, które proponują projektanci

Chociaż w XXI wieku dostępnych jest dużo materiałów, z których później powstają różne sprzęty, czy ogólniej mówiąc dobra, to jednak na razie kariera drewna wcale się nie zakończyła. Wręcz przeciwnie, projektanci wynajdują dla drewna sosnowego zupełnie nowe zastosowania. Na przestrzeni stuleci cały czas zmieniały się technologie, a obecnie w prywatnych domach i budynkach państwowych zobaczymy drewno w postaci paneli, płyt OSB lub poręczy. Na szczęście wymyślono także specjalne impregnaty, dzięki którym przedmioty wykonane z drewna są o wiele lepiej zakonserwowane.

tartak w urszulewie - praca

Autor: Kopp
Źródło: Kopp

Ładna podłoga drewniana jest obecnie raczej artykułem luksusowym, gdyż zazwyczaj zamawiamy panele, które, by tak powiedzieć, są surowcem drewnopochodnym. Pomimo tego że dębowe deski prezentują się o dużo ładniej, a przy tym są solidniejsze, to jednak akurat tu przeważają względy czysto ekonomiczne – za najtańsze panele zapłacimy grosze. Równie dobrym wyborem jest również parkiet bądź misterna mozaika, ale koszt kupna takiej podłogi znacznie wzrasta. Bądź co bądź, nasza wspaniała podłoga drewniana nie jest jedynym drewnianym elementem aranżacji domowych wnętrz. Oprócz sosnowych mebli w poszczególnych pomieszczeniach, a zwłaszcza w kuchni można zobaczyć mnóstwo najróżniejszych praktycznych gadżetów, które ponadto stanowią ważny element dekoracji. Rzecz tutaj o drewnianych doniczkach, warząchwiach czy ładnych i błyszczących nowością opakowaniach na torebki herbaty. Tymczasem całkowicie odrębną sprawą jest budowanie konstrukcji, które później możemy zobaczyć na zewnątrz budynków. Dla przykładu, bardzo dobrą inwestycją na przyszłość są drewniane place zabaw dla dzieci. Starannie pomalowane i zaimpregnowane domki, karuzele i pozostałe sprzęty będą służyć przez lata i rzecz jasna będą o wiele lepiej wyglądać niż te wykonane z innych materiałów. W ten sposób zwykły plac zabaw staje się tak naprawdę wizytówką osiedla bądź niewielkiego miasteczka.

Trudno byłoby w tak krótkim eseju napisać o wszystkim, z tego powodu ograniczyliśmy się tu tylko do przedstawienia kilku pozycji. Należy jednakże pamiętać, że kreatywność ludzkości nie ma granic, zatem w przyszłości na pewno powstaną kompletnie nowe przedmioty, których my dziś nawet nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić. I choć zostaną wynalezione nowe materiały, to tradycyjne drewno raczej będzie nadal wykorzystywane, i to nie jedynie w budownictwie.