Mały przydomowy ogród z tarasem oraz oczkiem wodnym

Nabywanie domów z niedużymi ogródkami miast mieszkania w bloku staje się coraz bardziej modne, albowiem nawet najmniejszy ogród pozwala nam na chwilkę wytchnienia a także kontakt z przyrodą po mozolnym dniu. Można wyjść na trawnik albo taras i odprężyć się, natomiast w wolnej chwili popracować nieco.

zabawki - fotka

Autor: centralniak
Źródło: http://www.flickr.com

Takie ogródki są proste w pielęgnacji, jako że nie trzeba wiele czasu, ażeby skosić trawę a także skontrolować rabaty. Można także przyuczyć dzieci opieki nad roślinami, zademonstrować jak uprawiać truskawki w doniczce, posadzić kilka krzaków borówki amerykańskiej, żeby mogły poskubać ekologicznych owoców. Płyną z tego same radości. Przydomowy ogródek stanowi doskonałe miejsce na przelanie własnych wyobrażeń o zielonym przytułku, w którym w każdej chwili dnia jak też nocy możemy odetchnąć ożywczym powietrzem. Ogród ( otoczaki, otoczaki w ogrodzie, otoczaki białe, otoczaki czarne, kamienne otoczaki, otoczaki kamienne cena, kamieni otoczaki, mozaika kamienna otoczaki białe, otoczaki kamienna góra, mozaika kamienna otoczaki galeria, otoczak kamienna kora, otoczaki czarne szlifowane, otoczaki czarne cena, otoczaki czarne poznań, czarne otoczaki mozaika, czarne otoczaki w ogrodzie, otoczak czarny cena, kamienie otoczaki czarne, otoczak czarny polerowany, otoczak czarny szlifowany, otoczaki białe cena, otoczaki białe w ogrodzie, otoczaki białe duże, otoczak biały aranżacje, otoczaki białe cięte, otoczak biały cena, otoczaki białe do ogrodu, otoczak biały duży, otoczak biały do ogrodu, otoczak biały hurt, otoczak kwarcowy biały, otoczak kwarcytowy biały, białe kamienie otoczaki, kamienie otoczaki białe cena, otoczak biały marmur, otoczak biała marianna, otoczaki białe najtaniej, otoczaki nowa biała, otoczak biały najtaniej, otoczaki ogrodowe białe, otoczaki białe producent, otoczak biały producent, otoczak biały polski, otoczak biały pochodzenie, otoczak perłowy biały, otoczaki białe tanio, otoczak biały tanio, otoczak biały tona, otoczak biały w ogrodzie, otoczaki w ogrodzie aranżacje, otoczaki w ogrodzie galeria, otoczaki w ogrodzie zdjęcia, kamienie otoczaki w ogrodzie, otoczaki granitowe w ogrodzie, co pod otoczaki w ogrodzie, jak wykorzystać otoczaki w ogrodzie, białe otoczaki w ogrodzie, aranżacje z otoczaków w ogrodzie ) przydomowy to kapitalne podejście dla tych, którzy kochają ogrody. Jak nazwa podkreśla przydomowy ogród (szczegóły na stronie http://projektoskop.com/33-jagoda-kamczacka/) znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie punktu zamieszkania. W najlepszej sytuacji są ci, którzy mają domy wolnostojące i sporą działkę. Na większej powierzchni możemy stworzyć ogromnie zróżnicowane aranżacje, które sprawią, że ogródek będzie niezwykle oryginalny. Przy małych powierzchniach mamy ograniczone pole do popisu, jednakże nawet na kilku metrach kwadratowych możemy stworzyć niezmiernie interesujące kompozycje. Nie ważne czy domek wolnostojący, czy atrialny, albowiem na każdej nawierzchni można zrealizować interesujące rozwiązania.

zabawki - image

Autor: Rafał Komorowski
Źródło: http://www.flickr.com
zabawki - portret

Autor: Chris
Źródło: http://www.flickr.com

Przed zabraniem się do pracy trzeba określić czego tak naprawdę oczekujemy od ogrodu – jaką funkcję powinien spełniać. Poza estetycznymi zaletami może stać się miejscem wypoczynku, zabaw dla dzieci jak też miejscem hodowli owoców. Najlepiej gdy łączy w sobie te wszelkie funkcje. W zależności od tego czy miejsce pod przyszły ogródek jest placem budowy lub też zagospodarowanym terenem z roślinnością, należy podjąć w początkowym czasie nieco zróżnicowane działania. Różność tyczy się przede wszystkim spraw powiązanych z doprowadzeniem terenu po budowie do porządku. Nie obędzie się bez odgruzowania parceli. Ocalmy przy tym pozostałe po budowie fragmenty jakie możemy spożytkować (na przykład deska podłogowa może nam posłużyć do budowy altany).

Koniecznie musimy przygotować program działań a także szkic zagospodarowania terenu pod ogród. Na samym początku w zarysie uwzględniamy najistotniejsze fragmenty ogródka np. kącik wypoczynkowy, żywopłot itd. Potem szkic uzupełniamy o kolejne fragmenty i kompozycje ogrodowe. Pamiętajmy, że w planie należy uwzględnić takie czynniki jak kształt nawierzchni, zacienienie, wiatry itp.