Kilka istotnych informacji w temacie pomp ciepła, jakie są podstawowe koszty podczas budowy takich instalacji.

Spośród wielu rodzajów ogrzewania domów na uwagę zasługują na pewno pompy ciepła. Technologia ta jeszcze nie cieszy się tak dużą popularnością, choć wolno zdobywa swoich zwolenników. W teorii zasada funkcjonowania tego typu pomp jest bardzo prosta.

Geodeta

Autor: Elvert Barnes
Źródło: http://www.flickr.com

Układ pobiera ciepło (renomowany producent kotłów) z otoczenia, najczęściej z gruntu, wody lub powietrza, i oddaje go do instalacji grzewczej. Ogromnym plusem ciepła jest to, że nie wykorzystują one żadnego rodzaju paliwa do pracy i nic nie wytwarzają, całość działa jako układ zamknięty bez konieczności ingerencji z zewnątrz. A że będzie się przy tym wykorzystywać energię, za którą tak naprawdę nie trzeba płacić, to na pierwszy rzut oka wygląda to na idealnie rozwiązanie. Lecz w rzeczywistości aż tak różowo nie ma, bo należy zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy. Przede wszystkim pompy ciepła podlaskie są kosztowne w samym montażu, nawet na prosty układ przeznaczyć należy co najmniej trzydzieści tysięcy złotych. Poza tym do ich zasilania wymagana jest energia elektryczna, wprawdzie nie potrzeba jej zbyt dużo, ale to również będzie wpływało na ostateczną opłacalność projektu.

Tak wysokie koszty realizacji biorą się z paru elementów składowych. Początkowym wydatkiem, o jakim trzeba pomyśleć, są badania geotechniczne gruntu, wyznaczające jego parametry. Tylko po ich przeprowadzeniu będzie możliwość dobrego zaprojektowania całej instalacji uwzględniając przy tym parametry obiektu który trzeba ogrzać. Następną rzeczą będzie instalacja (zobacz także instalacja grzewcza wrocław) układu wymienników. W zależności od wybranej metody będą one ułożone na niewielkiej głębokości pod powierzchnią działki, albo jako wkopane głębiej sondy, niekiedy nawet na kilkaset metrów w głąb.

Obie te metody będą generować duże koszty, które trzeba ponieść, jeśli instalacja ma działać skutecznie. Spory fragment wydatków stanowią także wszystkie konieczne urządzenia, czyli różne zbiorniki, sprężarki i pompy. Po obliczeniu wszystkiego być może wiele osób się zastanowi nad tym, czy to będzie opłacalne, tu już każdy właściciel domu będzie musiał sam sobie odpowiedzieć na takie pytanie.