Jakimi zaletami się cechują mury oporowe, jakie są ich najważniejsze rodzaje.

Murki oporowe wykorzystywane są w różnych obszarach budownictwa. Generalnie wszędzie tam, gdzie będzie potrzebne utrzymanie ziemi w określonym miejscu, to znaczy w taki sposób aby ona nie zsypywała się i spływała, należy użyć jakieś zabezpieczenie.

Mury oporowe

Autor: Libet
Źródło: Libet

Przykładowo może to być wylana konstrukcja z betonu, niekiedy stosuje się rozmaite blachy ze stali o odpowiednim profilu, a dużą popularność mają także najróżniejsze oporowe murki. Ich dużą zaletą będzie łatwość montażu, w odróżnieniu do innych metod takie murki montuje się dość szybko i bez dużego nakładu pracy. Przede wszystkim nie będą one wymagać jakiś większych prac przygotowawczych oprócz odpowiedniego ukształtowania terenu.

Jeżeli masz ochotę poznać kolejne materiały na opublikowany tutaj temat, zobacz portal, a z pewnością on także okaże się dla Ciebie szczególny.

Konstrukcje wylewane z betonu będą na przykład potrzebować zbrojenia, szalunków i później określonego czasu na utwardzenie, za to blachy należy wkopywać dość głęboko w glebę, aby mogły się wystarczająco trzymać. Za to mury oporowe zwyczajnie kładzie się na powierzchni w wyznaczonym miejscu, a następnie zasypuje z jednej strony.

Najczęściej wykorzystywane murki posiadają kształt litery L. Niektóre z wersji mają dodatkowo jeszcze trochę wysunięty drugi koniec, dzięki czemu zaczynają nieco przypominać literę T. Dzięki temu wysunięciu cała konstrukcja jest jeszcze stabilniejsza i odporna na wywrócenia. elki oporowe wykonywane są w wielu rozmaitych rozmiarach, zależnie od oczekiwań i potrzeb klientów. Do produkcji wykorzystuje się mocne odmiany betonu, z dodatkowym zbrojeniem pod postacią prętów stalowych.

Dzięki temu mają na tyle dużą wytrzymałość, że będą sobie dawać radę w miejscach, w których są postawione.

Jeżeli zainteresował Cię opisany problem, odwiedź serwis klej do drewna, gdzie odnajdziesz obszerne info. Poszerz swoje wiadomości.

Murki w zależności od przeznaczenia mają także różne kąty nachylenia. Przeważnie produkuje się je pod kątem prostym, lecz w niektórych przeznaczeniach dużo lepiej sprawdzać się będą przy lekkim nachyleniu. Wiele firm które się zajmują produkcją tego typu murków produkuje je na zamówienie, według wymagań klientów. Wystarczy przekazać parametry murku, jego rozmiary i rodzaj betonu, a następnie po określonym czasie odebrać swoje zamówienie.