Jakimi sposobami można w czasie projektowania swojego domu przypilnować tego, żeby był ekonomiczny i wygodny.

Stawiając swój wymarzony dom warto zadbać o to, aby był on tani w utrzymaniu i ekologiczny. A w praktyce w wielu przypadkach wystarczą nieduże inwestycje, żeby znacząco oszczędzić na rachunkach.

Pompownie przydomowe ścieków - kanalizacja ciśnieniowa

Autor: wfeiden
Źródło: http://www.flickr.com/

Będzie to na przykład dotyczyć wody, jaka jest w wielu domach dość mocno pobierana. Używa się bowiem jej nie tylko do mycia czy prania, lecz również do podlewania ogrodu czy mycia samochodów. A ponieważ jeden metr może niekiedy kosztować ponad dziesięć złotych, to łatwo wyobrazić sobie rachunki niektórych właścicieli. Na szczęście jest tani i prosty sposób na to, żeby te opłaty sporo zmniejszyć, a należą do nich zbiorniki na deszczówkę. Zbierają one wodę, jaka spływa z dachów w czasie opadów, przez co można zmagazynować jej większą ilość na późniejszy czas.

Czy ten artykuł jest dla Ciebie pasjonujący? Jeżeli tak, to wejdź też na pomocne artykuły, które zawierają intrygujące dane – one wciągną Cię kompletnie.

Taka woda bardzo dobrze nadaje się do wszelkich prac w ogrodzie, da się też nią spokojnie myć samochód, a niekiedy używają jej nawet w swoich ubikacjach. Dodatkową zaletą posiadania takich zbiorników jest zmniejszona ilość wód opadowych, od których czasami także trzeba coś płacić.

W kwestii ekologii najważniejszą rzeczą jest odpowiednie pozbycie się ścieków. Jeszcze całkiem niedawno w wielu miejscach właściciele domów po prostu je wylewali do okolicznych rzek czy rowów, co mogło bardzo zanieczyszczać środowisko. Aktualnie nie można tego robić, dlatego też trzeba zadbać o to, żeby zgodnie z przepisami zrobić coś ze ściekami. Najwygodniejszym dla wielu sposobem na to będzie podłączenie do sieci kanalizacyjnej, lecz nie w każdym miejscu będzie taka możliwość. Jeżeli gdzieś kanalizacji nie będzie, to innym rozwiązaniem będą szamba (www.ajpszamba.pl) lub przydomowe oczyszczalnie ścieków – znacznie więcej przeczytasz pod tym linkiem.

Obie te metody posiadają swoje zalety i wady, jakie należy dobrze rozważyć przed wybraniem. Szamba są stosunkowo tanie w postawieniu, jednak potem wymagają regularnego wywożenia, co nie tylko jest mocno niewygodne, lecz również wiąże się z dodatkowymi kosztami. Z kolei oczyszczalnie wymagać będą znacznie większego finansowego wkładu na początek, lecz za to później ich obsługa znacznie mniej kosztuje.