Jakie mamy wykorzystanie taśm led? W jakim miejscu powinniśmy je wykorzystywać? O jakich sprawach pamiętać?

Taśmy LED to dzisiaj jedno z bardziej popularnych rozwiązań do oświetlenia domów czy ogrodów. Z tego względu również na rynku znaleźć możemy coraz większą ilość różnych modeli, ale również konfiguracji taśm LED. Najbardziej istotne plusy taśm LED to przede wszystkim elastyczność, możliwość wycinania nożyczkami, ale również samoprzylepne podłoże.

mieszkanie - widok

Autor: You Tube – Tomasz Szafarek
Źródło: http://www.flickr.com

Jak wybieramy taśmy LED, to powinniśmy zwrócić uwagę na dużą liczbę parametrów świetlnych, a również (polecana strona-kliknij na nasz link) to czy dana taśma ma potrzebne atesty takie jak CE i ROHS. Nie musimy nawet dodawać, iż tak samo istotna jest jakość wykonania. Z tego względu taśmy mniej zadowalającej jakości, co oznacza, że są tańsze, pomimo zakładanej żywotności do pięćdziesięciu tysięcy godzin, będą szybciej się przepalały albo osłabiały intensywność świecenia już po paru miesiącach. Zobaczmy też, co można dokupić do taśmy, czyli jakie oprawy do taśm led są dostępne.

Pomyślmy nad przeznaczeniem taśmy, bo od miejsca stosowania zależy konieczna jasność diod, szczelność, jak i konieczność zastosowania profilu aluminiowego, czyli profil alu led. By oświetlić np. blat w kuchni albo schody trzeba nam oświetlenia funkcjonalnego, tak więc do tego celu najbardziej odpowiednie są bardzo jasne taśmy led. Jak zaś wymagamy podświetlenia dekoracyjnego, na przykład sufitów, ścian czy wnęk to starczy taśma o zwykłej jasności. Przez niezbyt duże gabaryty, jak również (odnośnik do serwisu) elastyczność, taśmy LED są stosowane w miejscach trudno dostępnych dla pozostałych form oświetleniowych. Dzięki temu stosuje się tego rodzaju taśmy praktycznie w każdym miejscu, w każdym pomieszczeniu, ale również w hotelach, restauracjach oraz dyskotekach.

Co więcej, taśmy led wykorzystywane są również na zewnątrz, w takich miejscach jak ogrody czy podświetlenie podjazdu jak i elewacji. Taśmy LED bardzo często używa się w łazienkach lub innych pomieszczeniach o wyższej wilgotności. Nadają się do tego takie z klasą szczelności IP65. Dzięki nim jesteśmy w stanie zyskać nawet kolorowe efekty świetlne, określić jeden kolor albo sekwencję zmian kolorów. Do takich zadań będzie niezbędny specjalny sterownik RGB, jaki dobiera się w zależności od długości taśmy. Jak widzimy, możliwości taśmy jest naprawde dużo, dlatego warto z tego skorzystać (czytaj więcej).