Jakie mamy rodzaje posadzek samopoziomujących? W jaki sposób prezentują się ich walory?

Wyrównanie podłoża przed zastosowaniem wykończeniowej warstwy jest obowiązkowe, by cała praca była dobrze zrobiona. Wylewka samopoziomująca wyrówna najbardziej małe nierówności, ale i te, które są już bardziej zauważalne. Jakie istnieją typy takich wylewek?

Podłoga drewniana

Autor: Chapel Parket Polska
Źródło: Chapel Parket Polska

Pierwsze z nich to wylewki anhydrytowe, produkowane są one z odwodnionego rodzaju gipsu, którą określamy anhydrytem. Używając je jesteśmy w stanie uzyskać podkład o grubości od dwóch, czyli wylewka cienkowarstwowa, aż do siedemdziesięciu milimetrów. Taka posadzka samopoziomująca jest uniwersalna, możemy z niej tworzyć całe jastrychy. Mają znaczną mechaniczną wytrzymałość, bardzo dużą odporność na skurcz w trakcie wiązania, który jest w stanie wywołać spękania. Nie wymagają zbrojenia ani jakichś pielęgnacyjnych zabiegów po ułożeniu.

Niezwykle istotną zaletą takich mas anhydrytowych jest również to, że jak pomieszczenie ma mniej niż 50 metrów kwadratowych, to nie wymagają wykonania szczelin dylatacyjnych, poza tymi co są po obwodzie, czyli pomiędzy podkładem a ścianami. Drugie są grubowarstwowe wylewki cementowe, możemy z nich wykonać podkłady o grubości od 10 do 70 milimetrów (najczęściej jednak od 20 do 50 milimetrów).

Zaciekawił Cię ten tekst? Zajrzyj zatem do kolejnego zagadnienia i czytaj całość tutaj (http://www.megastyro.pl/eps-042-fasada.htmlml) do woli o interesujących Cię kwestiach.

Są droższe od anhydrytowych, jednak są odpowiednie również do łazienek oraz pralki. Ich wytrzymałość na skurcz w trakcie wiązania jest o wiele bardziej mała niż podkładów anhydrytowych. Taka wylewka będzie wysychała szybciej. Jak podłoże jest ciężkie, przykładowo jak znajduje się tam drewniana podłoga czy izolacja termiczna, to może być wymagane zbrojenie siatką ze szklanego włókna lub nawet siatką stalową. Jeżeli pomieszczenie ma mniej niż 35, to stosując cementową wylewkę, nie powinniśmy robić szczelin dylatacyjnych, gdy podłoże – sprawdź naszą propozycję -> opinie na nasz temat – jest zwykłe. Jeśli chodzi o wylewki cena może być tak naprawdę różna. Warto więc wcześniej to sprawdzić, by nie płacić więcej, a jednocześnie dostać produkt najwyższej jakości.

Warto wiedzieć, że samopoziomujące podkłady cementowe nie zawsze są dobre do wykorzystywania na zewnątrz, najbardziej korzystnie to sprawdzić jeszcze przed ich wykorzystaniem na świeżym powietrzu. Na pewno dobrze skorzystać z produktów popularnych marek, ponieważ to zapewnienie, że wykonanie będzie najlepsze.