Jakie istnieją rodzaje ciepłomierzy i co warto o nich wiedzieć? Gdzie najlepiej kupić odpowiedni model?

W budowie jak również funkcjonowaniu ciepłomierzy jest ostatnio spory postęp. Jak wiadomo, ciepłomierze są urządzeniami niezbędnymi w każdym miejscy, gdzie ważne jest oszczędzanie energii cieplnej, a dzięki nowym możliwościom jest to o wiele prostsze oraz bardziej wygodne.

mieszkanie - migawka

Autor: Peter Stevens
Źródło: http://www.flickr.com

Ciepłomierze, jak nazwa wskazuje, mierzą ilość pobranego ciepła. W dużej ilości przypadków instalowane są po ty, aby możliwe było wystawienie odbiorcy rachunku za dostarczone ciepło. Tego typu ciepłomierze (więcej szczegółów) umieszcza się w zamykanych szafkach rozdzielczych, do których mieszkańcy nie mają ciągłego dostępu, dlatego też koszt ogrzewania oraz liczbę zużywanych gigadżuli mogą poznać dopiero po sezonie grzewczym, gdy administrator budynku rozlicza się z pobranych na ten poczet zaliczek na ogrzewanie. Ciepłomierze są niesamowicie przydatne gdy chodzi o oszczędzanie ciepła, ale jedynie wtedy, gdy dobrze się je dobierze, prawidłowo zainstaluje oraz regularnie poddaje konserwacji. Jeżeli te warunki zostaną spełnione możemy być pewni, iż będą służyć nam długo i jak najlepiej.

Oprócz tego należy pamiętać o istotnej czynności, a jest nią legalizacja ciepłomierzy. Z czym się to wiąże? Oznacza to, że wszystkie używane urządzenia pomiarowe muszą zostać zalegalizowane. Wymóg taki odnosi się do wszystkich wodomierzy i ciepłomierzy do wody jak też ich elementów, także i takich, jakie są zainstalowane w lokalach mieszkalnych, służących do rozliczenia wewnątrz spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Żeby takie urządzenia mogły być zalegalizowane powinny spełniać wymogi znajdujące się w rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej. Obecne ciepłomierze są układami elektronicznymi, które umożliwiają nie jedynie rejestrację pobranego ciepła, lecz również autodiagnozowanie urządzeń, co znaczy wykrywanie oraz sygnalizowanie ich stanów awaryjnych, na przykład braku impulsu z wodomierza lub uszkodzenia czujnika temperatury.

Jeżeli zaprezentowany artykuł zabrał Cię w niepoznany obszar wiedzy, to dobrze się składa, ponieważ masz możliwość poznać pozostałe informacje tutaj – kliknij na ten link i zobacz więcej.

Gdzie dobrze będzie zakupić tego rodzaju nowoczesny ciepłomierz? Zdecydowanie w specjalistycznych sklepach, w jakich dostaniemy również inne, ciekawe oraz pomocne przedmioty jak pompy wilo.

Warto w związku z tym zainwestować w taki sprzęt, który na pewno ułatwi rozliczanie się ze zużytej energii. Prócz tego gdy połączy się to z mobilnym systemem odczytu nie tylko ułatwią one pracę, ale również mogą być instalowane w miejscach, do jakich dostęp jest utrudniony. Istotna jest też możliwość podłączenia reszty urządzeń do pomiaru, wyposażonych w nadajnik impulsów.