Jaką rolę spełniają ściany oporowe? Co dobrze jest o nich wiedzieć?

Mur oporowy, określany inaczej jako ściana oporowa, jest samodzielną budowlą w formie ściany. Wskazuje się różnorakie jej rodzaje.

Budowa

Autor: Xella Polska Sp. z o.o.
Źródło: www.media.xella.pl

Wpisując w wyszukiwarkę internetową takie wyrażenia jak „ściany oporowe”, „mury oporowe producent” możemy zaznajomić się z różnymi fotografiami, na których ukazane są wspomniane budowle w różnorakich konstrukcjach. Po wstukaniu sformułowania „ściana >>> www.parcienaszklo.com.pl/ oporowa” czy „mury oporowe producent” można odkryć, że wskazujemy mury oporowe wspornikowe, wspornikowe zakotwione, masywne, zwane grawitacyjnymi, kątowe, kątowe żebrowe oraz z elementami odciążającymi, a także mury oporowe złożone. Trzeba nadmienić, że ściany oporowe wytwarzane są z betonu, cegieł, pustaków, kamieni, gabionów czy bloków betonowych.

Ściany oporowe mają separować miejsce, które w terenie jest zgłębione do zjazdu. Dzięki murom oporowym możemy uniknąć osunięcia się gruntu. Najlepiej w tej kwestii skorzystać z pomocy doświadczonego, wykwalifikowanego konstruktora. Jeśli mamy do czynienia z garażem, który jest zagłębiony na pełną kondygnację to siły parcia gruntu będą duże. W takim przypadku mury oporowe muszą być umiejscowione niżej niż wynosi głębokość przemarzania gruntu.

Nie czekaj, zobacz tekst na witrynie (https://www.cosmohomes.es/noticia/nieruchomosci-costa-blanca/8547/), która także Cię zaintryguje. Przeczytasz tam m.in. wzmiankę o zajmującej Cię tutaj kwestii.

Tutaj najlepsza będzie konstrukcja z betonu zbrojonego prętami stalowymi. Jeżeli chodzi o betonowanie to jest ono przeprowadzane w deskowaniu klasycznym drewnianym lub przestawnym, stalowym. Ściany betonowane to mieszanka betonowa, która powinna być solidnie zagęszczana.

Należy wykorzystać wibrator. Jeśli beton jest odpowiednio zagęszczony, konstrukcja będzie bardziej odporna na mróz. Ściany oporowe zazwyczaj instaluje się mniej więcej 15 cm wyżej niż znajduje się poziom terenu. Dzięki temu nie doprowadzamy do przesypywania się gruntu na teren zjazdu. Często wykonywane są murki oporowe ogrodowe. Ściana murowana tworzona jest z kamieni, cegieł oraz betonowych kształtek, które układa się na fundamencie. Jeżeli chodzi o suche murki oporowe to wykonywane one są bez stosowania zaprawy, a stosuje się kamienne ciosy lub kamienie łupane. Murki ogrodowe są również konstruowane z betonowych prefabrykantów. Można także postawić na ściany oporowe z betonu, które cechują się wytrzymałością, jednak ich zbudowanie wymaga specjalistycznej wiedzy i dużych umiejętności.