Jaką rolę mają ściany oporowe? Co warto o nich wiedzieć?

Murki oporowe wykorzystywane są w różnych obszarach budownictwa. Tak naprawdę wszędzie tam, gdzie potrzebne będzie przytrzymanie ziemi w danym miejscu, to znaczy w taki sposób żeby ona nie zsypywała się i spływała, należy zastosować jakiś rodzaj zabezpieczenia.

Budowa

Autor: Xella Polska Sp. z o.o.
Źródło: www.media.xella.pl

Wstukując w wyszukiwarkę internetową takie formuły jak „ściany oporowe (zobacz więcej)”, „mury oporowe producent (oryginalna strona)” można zaznajomić się z licznymi ilustracjami, na których ukazane są omawiane budowle w odmiennych konstrukcjach. Po wpisaniu sformułowania „ściana oporowa” czy „mury oporowe producent” można odkryć, że wymienia się mury oporowe wspornikowe, wspornikowe zakotwione, masywne, zwane grawitacyjnymi, kątowe, kątowe żebrowe oraz z elementami odciążającymi, a także mury oporowe złożone. Warto wspomnieć, że ściany oporowe wykonywane są z betonu, cegieł, pustaków, kamieni, gabionów czy bloków betonowych.

Jeśli jednak ktoś potrzebował będzie murki w nietypowym wymiarze, to również nie będzie z tym żadnego problemu. Praktycznie wszyscy producenci oferują bowiem wykonanie takich elementów na zamówienie, wystarczy tylko dostarczyć odpowiednią specyfikację.

Warto skorzystać z wibratora. Jeśli beton jest odpowiednio zagęszczony, konstrukcja będzie bardziej odporna na mróz. Ściany oporowe zwykle instaluje się mniej więcej 15 cm wyżej niż wynosi poziom terenu. Dzięki temu nie doprowadzamy do przesypywania się gruntu na teren zjazdu. Często wykorzystywane są murki oporowe ogrodowe. Ściana murowana tworzona jest z kamieni, cegieł oraz betonowych kształtek, które układa się na fundamencie.

Jeśli opisywane w tym wpisie omówienie żywo Cię zajęło, to zalecam te informacje (http://www.laccery.com/pl-pl/odbojnice-slupow-oswietleniowych.html) – ono jest tak samo atrakcyjne, jak tekst, który właśnie czytasz.

Co do suchych murków oporowych to tworzone one są bez użycia zaprawy, a stosuje się kamienne ciosy lub kamienie łupane. Murki ogrodowe są również budowane z betonowych prefabrykantów. Można także postawić na ściany oporowe z betonu, które cechują się trwałością, jednak ich budowa (Sprawdź asortyment cleo polska) wymaga konkretnej wiedzy i ogromnych umiejętności.

Jednak jeżeli ktoś potrzebował będzie nietypowe murki, to również nie będzie z tym żadnego problemu. Praktycznie wszyscy producenci oferują bowiem realizację takich elementów na zamówienie, wystarczy tylko dostarczyć odpowiednią specyfikację.