Jaką rolę mają ściany oporowe? Co dobrze jest o nich wiedzieć?

Mur oporowy, określany inaczej jako ściana oporowa, jest samodzielną konstrukcją w formie ściany. Wymienia się rozmaite jej rodzaje. Ściany oporowe mają separować miejsce, które w terenie jest zgłębione do zjazdu. Dzięki murom oporowym możemy uniknąć osunięcia się gruntu. Najlepiej w tej kwestii postawić na pomoc doświadczonego, wykwalifikowanego konstruktora.

W przypadku garażu, który jest zagłębiony na pełną kondygnację to siły parcia gruntu będą duże.

Przedstawione tutaj wiadomości zainspirowały Cię na tyle, że chcesz przeczytać więcej? Zapraszamy zatem do nowej strony. Tam oczekuje istotne omówienie (http://www.cleo-polska.pl/s-143-zawiesia-lancuchowe).

W takim przypadku mury oporowe ((sprawdź więcej)) powinny być umiejscowione poniżej głębokości przemarzania gruntu. Tutaj najkorzystniejsza będzie konstrukcja z betonu zbrojonego prętami stalowymi. W kwestii betonowania to jest ono wykonywane w deskowaniu tradycyjnym drewnianym lub przestawnym, stalowym. Ściany betonowane to mieszanka betonowa, która powinna być dokładnie zagęszczana.

firmy - tableau

Autor: Marcin Polak
Źródło: http://www.flickr.com

Oporowe mury robi się z odpowiednio wytrzymałego betonu, z obowiązkowym zbrojeniem w środku. Dzięki temu są one w stanie wytrzymać duże obciążenia, a co za tym idzie skutecznie zabezpieczyć miejsce, w którym zostały zamontowane. Najczęściej posiadają one kształt litery L, dzięki czemu częściej są znane jako elki betonowe. Część modeli posiada dodatkowo lekko wysunięte drugie ramie, daje to jeszcze większą odporność na wywrócenia, niż przy klasycznej konstrukcji. Wytwórcy takich elementów proponują ich spory wybór, dzięki czemu bez żadnego problemu powinno się coś udać wybrać spośród oferty dostępnej na rynku – polecam.

Mury oporowe

Autor: Libet
Źródło: Libet

Może to być na przykład wylana konstrukcja z betonu, czasami stosuje się rozmaite stalowe blachy o odpowiednim profilu, a dużą popularność mają także różnego rodzaju oporowe murki.

Jeśli opublikowane tutaj informacje są dla Ciebie absorbujące, kliknij tu, ponieważ w danym serwisie (https://www.termofol.pl/fotowoltaika-dla-domu/wycena-instalacji-fotowoltaicznych/) także przeczytasz coś wartościowego.

Ich bardzo dużym plusem będzie prostota montażu, w odróżnieniu do pozostałych metod murki takiej stawia się dość szybko i bez dużego nakładu pracy. Po pierwsze nie będą one wymagać jakiś większych robót przygotowawczych poza odpowiednim ukształtowaniem terenu. Murki wylewane z betonu potrzebują na przykład szalunków, zbrojenia i później określonego czasu na utwardzenie, za to blachy wkopać należy głęboko w glebę, żeby mogły się wystarczająco trzymać. Natomiast mury oporowe po prostu stawia się na ziemi w wyznaczonym miejscu, a później zasypuje z jednej strony.

Jednak jeżeli ktoś będzie potrzebował nietypowe murki, to również nie powinno z tym być żadnego problemu. Większość producentów oferuje bowiem wykonanie takich elementów na zamówienie, wystarczy jedynie podać odpowiednią specyfikację.