Jak zdobyć parę ponadprogramowych metrów do swojego mieszkania?

Dzięki zabudowie balkonu możemy zyskać ponadplanową przestrzeń, którą możemy wykorzystać w rozmaity sposób. Niektórzy mogą postawić na zimowy ogród, a dla innych będzie to przestrzeń do przechowywania różnych narzędzi. W czasie wypoczywania na balkonie z zabudową nie będzie docierał do nas wielki hałas, zaś cisza oraz spokój pomoże nam się zrelaksować.

Balkony

Autor: Schöck
Źródło: Schöck

Zabudowa balkonu w domu jednorodzinnym – czy jest wymagane pozwolenie? W domu jednorodzinnym możemy postawić zabudowę balkonu, lecz musi mieć ona delikatną konstrukcję. Możemy ją zrealizować, dla przykładu z płyt plexi czy ze szklanych płyt. Takiej budowy nie musimy nikomu zgłaszać, ale jej wysokość nie może przewyższać 3 metrów. Kiedy taką zabudowę pragniemy wybudować w bloku, to trzeba to zgłosić swojej spółdzielni. Jeżeli jednakże zabudowa balkonu (zabudowa balkonów) będzie przekształcała jego konstrukcję, wówczas kwalifikuje się to pod roboty budowlane i koniecznie trzeba posiadać na to zezwolenie. Jeśli potrzebujemy coś rozbudować, nadbudować albo przebudować, to wówczas będzie nam konieczne nie tylko pozwolenie, lecz także projekt budowy. Dlatego najlepiej od razu w czasie stawiania domu zaprojektować odpowiednio balkon. W jaki sposób odszukać firmę która zrealizuje takową pracę na terenie swojego miasta? To nic trudnego, starczy wpisać w wyszukiwarkę na przykład wyrażenie: zabudowa balkonów Warszawa.

Takie zabudowy balkonów możemy zrealizować z różnych surowców. Najkosztowniejszą opcją jest ta, jaką wykonuje się metodą bezramową. Zabudowa aranżowana jest na specjalnych prowadnicach, jakie zainstalowane są w podłodze balkonu.

Jeśli absorbują Cię prezentowane w tym materiale kwestie i masz ochotę zobaczyć większą ilość informacji na tego typu temat – kliknij tu nawierzchnie na place zabaw.

Jednak, koszt wykonania takiej zabudowy z montażem wyniesie 320-550 zł za m2, co jest niechybnie ceną bardzo wysoką.

Tańszą alternatywą może być realizacja klasycznej zabudowy od balustrady po sufit. W tej sytuacji za mb z materiałem a także montażem uiścimy od 1100 do 2800 złotych. Warto takie zabudowy wykonywać przede wszystkim w blokach, gdzie mamy do czynienia z małą powierzchnią użytkową. Jeżeli taki balkon będzie należycie zagospodarowany, a nie stanie się graciarnią, będziemy mogli zyskać ponadplanowych kilka metrów do swojego mieszkanka.