Jak wybrać projekt domu jednorodzinnego?

Planując budowę domu jednorodzinnego często rozważamy, czy lepiej zdecydować się na projekty domów parterowych, czy też lepszym rozwiązaniem będzie budynek piętrowy. Co wziąć pod uwagę podejmując decyzję?

Ważne kryteria
W trakcie wyboru danego projektu winniśmy przemyśleć konkretne kwestie. Bardzo ważne znacznie ma to, kto zamieszka w danej nieruchomości.

Jeśli masz chęć w większym stopniu zbadać opublikowany tu temat, to kliknij ten link. Bez strachu, to wiarygodny link (https://www.convi.pl/oferta) – są tam zajmujące informacje.

Starsi, osoby niepełnosprawne oraz rodziny z dziećmi zapewne lepiej czuć się będą w domu parterowym, gdzie nie ma barier w formie uciążliwych schodów. Z kolei rodziny wielopokoleniowe i z nastoletnimi dziećmi mogą bez przeszkód wybrać budynek piętrowy. Niebagatelne znacznie ma również wielkość posiadanej działki. Jeżeli jest ona szeroka, warto wziąć pod uwagę projekty domów parterowych, przy czym trzeba wziąć pod uwagę obowiązujące na danym terenie warunki zabudowy. Mniejsza posesja wymaga adekwatnego budynku, stąd też na niedużej działce znacznie korzystniejszy będzie dom piętrowy, z pożądaną ilością pomieszczeń. W przypadku tego ostatniego rozwiązania prace wykończeniowe można podzielić na dwa etapy, a zatem najpierw urządzić się na parterze, natomiast w dalszej kolejności przygotowywać do zamieszkania piętro.

Projekt domu

Autor: Juhan Sonin
Źródło: http://www.flickr.com

Co jest korzystniejszym rozwiązaniem?
O wyborze projektu zazwyczaj decyduje koszt budowy domu, a ten z kolei zależny jest od paru czynników. Zalicza się do nich na przykład kształt bryły budynku, czy zastosowane materiały. Najmniej wydamy na budownictwo tradycyjne, nieco więcej wyniosą domy energooszczędne, zaś największy koszt to wzniesienie domu pasywnego. A jak koszt budowy domu przedstawia się w przypadku jednego lub dodatkowego piętra? Decydując się na dom piętrowy sprawa kosztów przedstawia się w ten sposób, że więcej zapłacimy za strop i okna okna z profili rehau dachowe, niemniej oszczędzimy na dachu (będzie posiadał mniejszą powierzchnię) oraz na fundamentach.

Wybierając projekt domu jednorodzinnego warto uwzględnić wszystkie podane wyżej dane. Budowa budynku mieszkalnego to spore i kosztowne zajęcie, dlatego należy solidnie przeanalizować, jakie rozwiązanie będzie w naszym przypadku najsensowniejsze i na które kwestie zwrócić szczególną uwagę.