Jak się przedstawia rynek mieszkaniowy w Warszawie, z jakiego powodu lokale w stolicy są takie drogie.

Warszawa jako stolica kraju jest nieco odmienna jeżeli będzie chodzić o rynek nieruchomości. Z jednej strony nadal jest w niej najwięcej nowych inwestycji, ale z drugiej ceny trzymają cały czas duży poziom.

miasto - migawka

Autor: Daniel Jolivet
Źródło: http://www.flickr.com

Jak się szacuje, typowa cena metra kwadratowego mieszkania jest dużo większa niż w pozostałych dużych aglomeracjach, typu Wrocław albo Kraków, już nie wspominając już o mniejszych miasteczkach. Duży wpływ na tak wysoki poziom cen mają niewątpliwie koszty wiążące się z kupnem działek. Ziemia w Warszawie sporo kosztuje, w wielu przypadkach o ciekawe lokalizacje odbywały się licytacje, więc przekłada się to znacznie na końcowe ceny. Przede wszystkim przez to drogie są mieszkania w stolicy, sporo też kosztują lokale użytkowe warszawa. Następną rzeczą, która ma wpływ na wysokość cen, są koszty inwestycji. Warszawa (pod ten adres źródło artykułu) od wielu lat stanowi miejsce z najwyższymi pensjami w kraju, więc i rynek budowlany także to dotyka. Wspomniane czynniki plus spory popyt na najróżniejsze lokale powodują, że faktycznie za mieszkanie czy biuro trzeba dużo więcej zapłacić.

Oczywiście będzie tu mowa o średnich cenach, a te różnią się czasami znacznie zależnie od położenia. Nowemieszkania na sprzedaż Warszawa (to –> polecana strona) są w zasadzie oferowane w każdej dzielnicy, jak się bowiem okazuje działki na tego typu inwestycje znajdą się i w ścisłym centrum. Jednak lokale w centrum będą kosztować rzeczywiście dużo, ponieważ niejednokrotnie wydać na nie należy nawet powyżej kilkunastu tysięcy za metr. W tej kwocie dostanie się nie tylko adres w prestiżowej lokalizacji, ale też nieco luksusu.

Tego typu mają wysoki standard wykończenia, bez oszczędzania na materiałach, więc i to ma spory wpływ na ostateczną cenę. Im dalej od centrum, tym ceny są niższe, najmniej kosztują lokale położone na nowo powstających osiedlach na obrzeżach. Lecz zakup lokalu w tego typu miejscu należy dobrze przemyśleć. Dość odległa lokalizacja wiązać się będzie z koniecznością dalekich dojazdów, a to z kolei będzie generowało dość spore koszty na paliwo i użytkowanie samochodu.