Jak rozpocząć budowanie domu? Co dobrze jest wiedzieć, o czym musimy pamiętać?

Stawianie swojego domu to ogromna inwestycja w życiu, która wymaga sporo poświęcenia. Co wypada wziąć pod uwagę, planując tego typu przedsięwzięcie?

Należy po pierwsze oszacować, jaki będzie koszt budowy domu. Warto wykonać zrobić wstępne rozeznanie, rozważyć, jakie środki mamy możliwość przeznaczyć na zakup działki, a następnie postawienie budynku. Koszt budowy domu będzie różny w zależności od metrażu jaki nas interesuje. Jeżeli interesują nas projekty domów z poddaszem i podpiwniczeniem na pewno będziemy musieli wyłożyć więcej niż w przypadku budowy niewielkiego domu parterowego. Kolejnym krokiem oczywiście musi być nabycie działki. Przed jej kupnem trzeba koniecznie zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który jest dostępny w urzędzie gminy, a czasem na stronie internetowej. Dokument informuje o tym, jaka jest dozwolona powierzchnia i linia zabudowy czy kształt bryły budynku. Warto też uzyskać warunki zabudowy.

W następnym etapie możemy zabrać się za wybór projektu architektoniczno-budowlanego domu. Tutaj mamy dwie opcje do wyboru. Możemy skorzystać z porady i pomocy wykwalifikowanego architekta, który sporządzi projekt wpisujący się w nasze potrzeby bądź możemy skorzystać z możliwości zakupienia gotowego projektu. Wizyta u architekta co zrozumiałe jest związana z większymi kosztami. Na tym etapie powinniśmy zastanowić się, jak chcemy, by nasz dom wyglądał.

Mamy do wyboru liczne projekty domów z poddaszem, domy podpiwniczone lub nie, a także domki parterowe. Trzeba uwzględnić w rozważaniach, jaką powierzchnią jesteśmy zainteresowani, jaka liczba łazienek jest nam potrzebna, ile pomieszczeń przyda się w przypadku naszej rodziny. Na dodatek musimy nabyć tzw. promesy przyłączeniowe na określone w warunkach zabudowy media. Chodzi głównie o zapewnienie dostawy energii elektrycznej. Musimy zwrócić się z podaniem o takową promesę do lokalnego rejonu energetycznego, który jest właściwy dla określonej miejscowości.

Jeżeli poszukujesz dodatkowych wiadomości na prezentowany wątek, to bez wahania przeczytaj to uzupełniające info (https://www.eremit.pl/) – ono też okaże się godne Twojego zainteresowania.

Następnie musimy w starostwie złożyć wniosek o pozwolenie na budowę.