Jak nabywać mieszkanie? Czy opłacalne jest od dewelopera? O czym w tej kwestii pamiętać?

Jak mamy w planach kupno mieszkania, jakie jest w budowie, należy wiedzieć, w jakiego rodzaju sytuacjach jest to bezpieczne, a kiedy ryzykujemy utratę pieniędzy. W sumie to zawsze zakup mieszkania jest obarczone znaczną dozą ryzyka. Najbardziej małe jest wtedy, jak już nieruchomość istnieje i ma założoną księgę wieczystą. W przypadku więc używanych mieszkań wystarczy sprawdzić w księdze, najbardziej korzystnie zaraz przed ukończeniem transakcji, czy sprzedający jest właścicielem nieruchomości oraz czy jest ona nieobciążona żadnymi długami. Jeszcze bardziej znacznym niebezpieczeństwem niż przykładowo niezapłacone rachunki jest hipoteka, czyli dość często stosowana przez banki jako zabezpieczenie dla kredytu.

Mieszkanie

Autor: Jeremy Levine
Źródło: http://www.flickr.com

Bezpieczne jest za to kupno mieszkania już gotowego od firmy deweloperskiej, szczególnie jak weźmiemy pod uwagę nowe mieszkania w Poznaniu. Upewnić się należy jednocześnie, czy można się z taką firmą umówić u notariusza w sprawie przekazania własności. Niekiedy bowiem może zdarzyć się, że budynki przez wiele miesięcy oczekują gotowe, ale deweloper nie posiada zezwolenia żeby je użytkować. W takiej sytuacji najlepiej, jak sprawa w konsekwencji się wyjaśni. Jednocześnie jak planujemy kupno od dewelopera wybierajmy tylko najlepsze firmy, a jak mieszkania (szczegóły – https://www.archicom.pl/inwestycje-mieszkaniowe/browary-wroclawskie/) deweloperskie poznań w tej sprawie oferuje naprawdę najbardziej znaczny wybór.

Zainteresował Cię opisywany artykuł? Zobacz i sprawdź biuro nieruchomości toruń teraz, tutaj jest coś, co najprawdopodobniej również Ci się spodoba.

W tego typu inwestycjach wybór jest rzeczywiście większy, co więcej coraz bardziej często spełniane są kryteria programu “Mieszkanie dla młodych”. Można przypomnieć, że w ramach tego programu państwo jest w stanie dopłacić do kredytów na kupno mieszkania.

Dopłata powinna zastąpić wkład własny, który jest wymagany przez banki. Jeżeli więc mamy w planach kupno mieszkania będącego w budowie, to obowiązkowo zwróćmy uwagę, czy i jakiego typu rachunek powierniczy proponuje nam deweloper. Najlepiej odnaleźć inwestycje z rachunkiem zamkniętym. Dzięki temu do wypłacanych przez nas w okresie budowy pieniędzy deweloper nie będzie posiadał dostępu. Będzie w stanie po nie sięgnąć dopiero, jak zawarty będzie akt notarialny, jaki przenosi na nas własność mieszkania. Oznacza to, że w chwili, gdy deweloper będzie bankrutował, to możemy odzyskać wszystko, co wpłaciliśmy na ten rachunek.