Jak dobrze stawiać murki oporowe? Z jakiego rodzaju materiałów je stawiać? Jak sprawić, żeby były wytrzymałe?

Murki oporowe można stawiać na wiele sposobów. By je postawić możemy zastosować różnorakie materiały, jak cegły, kamienie a nawet gotowe prefabrykaty.

Murki oporowe od FP Lider

Autor: FP Lider
Źródło: http://www.muryoporowe.pl/

Murki można postawić z kamieni, cegieł klinkierowych, jak również kształtek betonowych, które należy ułożyć na fundamencie.

Czy ciekawi Cię ta problematyka? Jeśli tak to, przejrzyj witrynę (http://ogrodzenia-betonowe.waw.pl/), a znajdziesz w tamtym miejscu wiele bezkonkurencyjnych informacji, które wciągną Cię zupełnie.

Elementy tego rodzaju najkorzystniej połączyć z zaprawą cementową. Podczas ich murowania powinniśmy przypilnować, aby były one przewiązane. To z pewnością ważne kiedy mamy do czynienia z nieregularnymi kształtami kamienia, które powinniśmy tak dopasować, ażeby pionowe spoiny między następnymi warstwami nie łączyły się, ponieważ murki oporowe mają w takiej sytuacji słabszą wytrzymałość konstrukcji. Ścianki, jakie mają nie więcej niż 80 cm wysokości, wznosić można pionowo, bardziej wysokie zaś powinny być pochylone do skarpy o 10-15%.

Jeżeli zainteresowała Cię ta sprawa, koniecznie sprawdź link szafki narzędziowe a dowiesz się o wiele więcej szczegółów, które bez wątpienia wywołają u Ciebie szeroki uśmiech.

To zdecydowanie zwiększa ich stabilność.

Elki oporowe

Autor: FP Lider
Źródło: http://www.muryoporowe.pl/

Dłuższe murki posiadają dodatkowe wytyczne, w nich bowiem powinniśmy co 5 metrów zostawić szczelinę dylatacyjną. Na nieprzepuszczalnych gruntach od strony skarpy warto ułożyć kilkunastocentymetrową odsączającą warstwę ze żwiru. Lecz jedynie gdy ziemia na działce nie jest przepuszczalna. Bardzo wiele tego rodzaju wytycznych ma zastosowanie również do pozostałych podobnych konstrukcji, takich jak elki oporowe. Po ulewnym deszczu gleba jest bardziej ciężka, jest w stanie więc niszczyć konstrukcję. Aby napór wilgotnej gleby nie miał wpływu negatywnego na murek, u jego podstaw najlepiej dodać sączki drenarskie, które zbierają wodę oraz odprowadzają ją do studzienki chłonnej. Jak natomiast prezentuje się budowa suchych murków oporowych? Żeby je wybudować nie stosujemy zaprawy, bo stabilność konstrukcji oferuje właściwe ułożenie elementów.

Suchy murek tworzymy z kamiennych ciosów, posortowanych w ten sposób, by miały co najmniej dwie płaskie, równoległe powierzchnie. Fundament tworzą bloki kamienne, możemy jednakże również użyć tańsze betonowe bloczki fundamentowe. Na gruncie nieprzepuszczalnym układamy je na warstwie tłucznia, dodatkowo tworzy się też żwirowy drenaż z tyłu murka. Musi być on nachylony do skarpy, jego szerokość zaś nie może być niższa niż jedna trzecia wysokości. Nie warto warto kłaść sączków drenarskich, ponieważ woda bez kłopotu przedostanie się przez szczeliny między kamieniami.